mandrivnic: (Default)
[personal profile] mandrivnic
_DSC0778
Минулими вихідними,попри патологічну нестачу часу,вдалося побувати в містечку Новомиргород,що на Кіровоградщині.Планувалася інша,більш далека мандрівка,але в останній момент мене підкупила велика кількість архітектурних пам'яток цього містечка а також порівняно вигідне транспортне сполучення між Черкасами та Новомиргородом.Звичайно,ПАЗик-пилосос-це не "Неоплан",а дорога через черкаські та кіровоградські села - не європейський автобан,але мандрівникові,що давно не виїжджав з Черкас навіть така подорож видалася дуже заманливою.

Не буду втомлювати читача історією Новомиргорода,хоч вона і є досить цікавою і насиченою.Хто бажає,може ознайомитися з нею тут .Скажу лише,що в 1959 році Новомиргороду було підпорядковане сусіднє містечко Златопіль,що має історію чи не цікавішу й багатшу за історію Новомиргорода.Цей історичний факт важливий для розуміння локалізації архітектурних пам'яток населеного пункту.Тож,пропоную невеличку екскурсію цими,примусово об'єднаними в одне ціле містечками.

Автостанція Новомиргорода знаходиться саме в Златопільському районі міста ,чи то пак в Златополі.До слова сказати,мешканці Златополя,попри понад 50-ти літній період існування в складі Новомиргорода,не втратили своєї "златопільської" самоідентифікації.Не раз доводилося чути вирази "у нас в Златополі","злотопільська церква","златопільський базар",а коли мова заходила за якусь адресу,чи архітектурну пам'ятку за межами Златополя,часто кажуть,що "так то вже в Новомиргороді".Тож в ході екскурсії я теж буду розмежовувати ці два населені пункти,хоч адміністративно і географічно вони є одним цілим.
Ще на під'їзді до автостанції бачу першу цікавинку Златополя-Свято-Миколаївський храм.
_DSC0731
Вулички,які ведуть до храму,в неділю перетворюються на суцільний базар,на якому можна купити практично все,починаючи хлібом і закінчуючи курчатами.
_DSC0833
Церква цегляна, побудована в 1809 році в стилі еклектики В плані складається з трьох частин: центрального квадратного об'єму, прямокутного притвору та напівкруглої абсиди. Головний вхід з західного боку оздоблений чотирма колонами, які стоять на високому цоколі. План та об'ємно-просторова структура церкви відтворюють традиції української архітектури.Зовнішній декор виконано в стилі еклектики.Слід додати,що за час радянської влади церква була видозмінена.Була знищена дзвіниця,яка розташовувалась над центральним входом.
_DSC0723
Практично поруч знаходиться будівля Златопільської гімназії,яка була заснована родиною Лопухіних,тогочасних власників Златополя,побудована наприкінці XIX ст., в стилі еклектики. Будівля цегляна, поштукатурена, прямокутна в плані, має декілька ризалітів.
_DSC0836
Фасади вирізняються безліччю декоративних елементів.Думається,для тогочасного Златополя ця будівля була неаби чим.Навіть зараз своєю архітектурною вишуканістю і багатим декором вона справляє враження.Чого,на жаль,не скажеш про стан цієї споруди в наші дні.
_DSC0755
_DSC0754
_DSC0753
_DSC0764
_DSC0841
_DSC0840
_DSC0838
_DSC0848
Попри всі гучні заяви чиновників на зразок "відбудуємо і відреставруємо" будівля лише руйнується.Відсутній водозлив,через що обсипається декор фасадів,через протікання даху впали перекриття поверхів,практично зруйнована автентична столярка.Радує хоча б те,що недавно перекрито дах,хоча,звичайно,ні про яку відповідність до первісного вигляду тут не йдеться.Небезпечно знаходитись навіть біля фасаду будівлі,не те,що заходити в середину
_DSC0757
В середині будівлі панує смітник,який створюють безхатченки та інші асоціальні елементи
_DSC0760
Тренд часу
_DSC0761
_DSC0728
Колишній єврейський магазин
Цікава історична споруда.Одного часу в магазину впала стіна.Одна з версій руйнації-підземні ходи,якими багатий Златопіль,і через які ніби-то й відбулося просідання фундаменту магазину.Хоча мені особисто більше спадає на думку звичайна недбалість чиновників,покликаних захищати архітектурну спадщину.
_DSC0748
Старий будинок,"відреставрований" новими власниками.
_DSC0828
Цікава стара будівля біля автостанції
_DSC0737
Колишній Златопільський клуб
Перебуваючи в Златополі,ви,звичайно,ж побачите на центральній вулиці пам'ятник Шевченку.Пам'ятник як пам'ятник.Але коли ви були в Черкасах і бачили пам'ятник В.Симоненку,у вас можуть виникнути деякі питання до скульптора.
_DSC0862
Тепер,подивившись основні цікавинки Златополя,прямуємо до Новомиргорода.Неприємний момент:міська влада вважає,що міський транспорт у вихідний працювати не повинен,тож вибір пересування зводиться до двох варіантів: таксі,або пішкарус.Відстань декілька кілометрів мене не лякає,тож я вибираю другий варіант.
_DSC0767
Річка Велика Вись в Новомиргороді
Перша цікавинка Новомиргорода характерна для багатьох райцентрів України.Це радянський танк на постаменті.
_DSC0769
А сама цікавинка полягає в тому,що встановлений танк є не традиційним для подібних пам'ятників Т-34,а є більш рідкісною машиною ІС-3 (Йосип Сталін)Говорять,що він є одним з півсотні танків ,що брали участь у параді перемоги. В СРСР з Німеччини повернувся спочатку в Орел, а потім за клопотанням командира місцевої військової частинибув привезений в Новомиргород і став другим (після Челябінська) танком-пам'ятником.А ще говорять,що пару років тому "підприємливий" міський голова намагався замінити цей танк на Т-34 з огляду на те, що ринкова ціна ІС-3 сьогодні - від 7 до 12 мільйонів доларів. Це дуже рідкісний танк, у всьому світі залишилося не так багато екземплярів цієї машини.А щоб не було прецедентів, місцеві жителі залили внутрішній об'єм танка бетонним розчином.Правда це,чи ні-не знаю.За що купив,за те й продаю.Я не підприємливий.
Пройшовши ще трохи,бачимо головну атракцію Новомиргорода-стару будівлю міської лікарні.Комплекс лікарні побудований відомим елисаветградським архітектором Яковом Паученком на кошти Ганни Дмитрян — дочки місцевого грецького купця Михайла Мартакі.
_DSC0778
Саме вона,Ганна Дмитрян,отримавши спадщину померлого батька,стала фундаторкою цієї лікарні,і саме їй мешканці міста мають завдячувати,що лікарня була побудована такою вишуканою і була так вдало розташована.Адже від багатьох невдалих проектів лікарні фундаторка відмовилась.Прикметно,що при будівництві лікарні була залучена праця місцевих будівельників і використані місцеві будматеріали.Будіництво велося з1910 по 1912 рік.
_DSC0777
_DSC0774
_DSC0781
Коли ззовні будівля виглядає ще більш-менш пристойно,то,потрапляючи в середину,бачиш,що справжній стан будівлі багато гірший.Протікання даху робить свою чорну справу.Руйнується підлога,стіни,столярка.Розважаючись,руйнують будівлю молоді телепні,яких хлібом не годуй,а дай щось поламати чи спалити.Крім того,видно,що будівлю просто розбирають на будматеріали містяни.
_DSC0820
_DSC0827
_DSC0818
_DSC0823
Далі прямуємо на південно-західну околицю Новомиргорода,де розташована найдавніша будівля міста - Іллінська церква.Церква побудована у 1786 році коштом купця Миколи Годжія з цегли у перехідному стилі від бароко до класицизму,і будівля її за певними даними, є ще й найстарішою будівлею Кіровоградщини. Іллінська - єдина новомиргородська церква з п'яти, що збереглась до наших днів (коли не враховувати Миколаївської церкви в Златополі).
_DSC0791
Церква побудована з цегли, центрична, в плані має вигляд хреста (тетраконхова), з високим восьмигранним трибуном та куполом, увінченим главкою. Гладкі поверхні стін церкви з двома рядами вікон розділені пласкими пілястрами з невеликими розкрепівками, по карнизу їх оточує фриз з ліпними розетками. В силуеті церкви підкреслена ступінчаста композиція мас. Дзвіниця відсутня. Мені ця церква чомусь нагадала Троїцьку церкву Мотриного монастиря в Холодному Яру.І не лише кольором.Приємно,що хоч тут проводиться якась реставрація.
_DSC0790
_DSC0794
Так,непомітно збіг час мого перебування в Новомиргороді і вже пора висуватися в бік автостанції.Попереду шлях додому і думки про те,куди проляже наступна мандрівка.
_DSC0801
This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

mandrivnic: (Default)
mandrivnic

January 2017

S M T W T F S
1234567
89 10111213 14
15161718192021
22232425262728
293031    
Page generated 2/7/25 07:25

Expand Cut Tags

No cut tags