![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)

Сьогодні мова піде ще про одну архітектурну родзинку Черкас.Хто гуляв центральними вулицями нашого міста,той безперечно звертав увагу на будинок,який ефектно замикає перспективу вулиці Хрещатик.Це один з небагатьох будинків початку 20-го сторіччя,які залишились в Черкасах.Будинок належав черкаському грабарю Андріану Щербині.Для початку варто,мабуть,пояснити,хто такі грабарі.Грабарі(від слова "гребти")-виконавці земляних робіт.Праця грабарів використовувалась при будівництві насипів,валів,гідротехнічних споруд.Особливого розвитку в Черкасах грабарство сягнуло під час будівництва ділянки Південно-Західної залізниці,яка проходила через Черкаси.Голови грабарських артілей (а Андріан Щербина був саме головою) звичайно ж фізичною працею не займались.Їх заняттям був,як би зараз сказали,грабарський менеджмент.Голови артілей займались набором працівників,організацією роботи,заключенням договорів.Багато грабарів зробили на цьому солідний статок.Андріан Щербина-один з цих багатьох.Багаті грабарі зводили собі в місті престижні грабарські будинки.Не став виключенням і Щербина,звівши особняк на своїй земельній ділянці.Будівництво почалось в 1907 році і було завершене в 1911.

Так виглядав будинок на початку 1900-х років. Фото звідси.
Будинок Щербини асиметричний в плані,цегляний,дах його покритий бляхою.Збудований в популярному на той час стилі неоренесансу.Весь будинок пишно оздоблений архітектурним декором.Широко застосована так звана лекальна цегла.Використано також багато ліпних елементів.Головний фасад будинку має асиметричну композицію,яка чітко підкреслена симметрією його центральної частини.Бічні ризаліти головного фасаду розчленовані колонами.Найбільш ефектне оформлення має другий поверх.




Архітектура будинку є прикладом вдалого поєднання різних архітектурних стилів з перевагою монедернізованих форм і прийомів пластичного деталювання фасадів.Найхарактернішим серед них є пишне деталювання фасадів,композиційна єдність різних архітектурних деталей і прийомів оформлення.Все перераховане в поєднанні з вираженною симетрією будинку,орієнтовно на вісь вулиці Хрещатик,створює архітектурно вишуканий,гармонійно узгоджений образ будинку-палацу.

До жовтневого перевороту будинок орендувала у власника Черкаська Повітова Земська Управа,після-Черкаський міськком КПУ.Під час другої світової в будинку розміщувалась німецька чи то поліція чи то комендатура(ну полюбляли німці гарні будинки).В 1959 році в будинок переселяється Палац піонерів,під який в 1960 році будинок внутрішньо перепланували.З 1983 року палац знову перебудовано.На цей раз вже задля розміщеного в ньому Палацу одружень.Головний його фасад спотворили новими вхідними дверима,стиль яких дисгармонує з архітектурним стилем будинку.

Також з тильного боку прибудували дебільну напівкруглу прибудову,

в результаті чого було втрачено зимовий сад з фонтаном.
Коли поряд з будинком почали будувати дев'ятиповерхівку,були знесені інші будівлі маєтку-будинок прислуги,вишукані господарські приміщення,був знищений сад.До того ж не стало кованого паркану,яким був обгорожений маєток.Дивом залишились лише дві цегляні колони,на яких свого часу була кована хвіртка.

Пам'ятаю,коли будували дев'ятиповерхівку,я,тоді ще тринадцятирічний шукач пригод на п'яту точку,разом з однокашниками лазив в котловані,який був виритий поруч з архітектурною пам'яткою.Що ми тільки там не знаходили!Кінські підкови,кераміку,вироби з металу,німецькі військові обладунки-ложки зі свастикою,різні таблички німецькою мовою, значки,портсигари,елементи військової форми.Де те все?..Скінчились ці "розкопки" тим,що хтось з нас притяг звідти в наш двір іржавий пістолет і гранату.Тоді вже батьки взялись за нас всерйоз і там ми вже не нишпорили...
В кінці минулого року закінчилась чергова реставрація будинку,в результаті якої він набув вигляду справжнісінького палацу.Власне,непогано він виглядав і до того

Чесно кажучи,коли почалася реставрація,я думав,що вона буде проведена,як і звичайно-по принципу "аби як".Приємно,що я помилився.Робота була проведена титанічна.Стіни були відчищені від нашарувань старої фарби,поштукатурені.Відновлена вся пошкоджена ліпнина(на що я ніколи не сподівався).Весь будинок пофарбовано,фундамент обкладено гранітною плиткою,укріплений балкон.Звичайно є й неприємні моменти:встановлення металопластикових вікон.Це ще раз показує бездіяльність організацій,які покликані захищати архітектурні пам'ятки.Ще однією ложкою дьогтю стало встановлення на місце старих кованих балконних перил,які наполовину з'їла іржа.
Хочеться сподіватись,що їх все ж замінять.


Чи не ефектніше чим вдень виглядає палац вночі.Цьому сприяє продумана система підсвітки.




Ще хочеться сказати,що з північно-східного боку палацу розбили красивий сквер,в якому нарешті встановили пам'ятник поетові Василю Симоненку.Він працював журналістом в редакції газети "Молодь Черкащини",яка розміщувалась в колишньому будинку Щербини.





Палац Щербини поряд з готелем "Слов'янський" є справжньою перлиною архітектурного мистецтва і мовчазним свідком історії нашого древнього міста.
Переглянути більшу мапу
Tags:
(no subject)
13/1/12 20:01 (UTC)Дякую.
(no subject)
13/1/12 20:02 (UTC)(no subject)
13/1/12 20:05 (UTC)(no subject)
13/1/12 20:24 (UTC)(no subject)
13/1/12 21:16 (UTC)(no subject)
13/1/12 20:04 (UTC)Все хотіла Вас запитати про такий собі храм бойових східних містецтв, що майже на березі Дніпра.
Відвідала його, ще коли будівництво не було закінчено. Який він зараз?
(no subject)
13/1/12 20:16 (UTC)Щодо храму "Білого Лотосу" пропоную Вам здійснити зовнішню екскурсію http://mandrivnic.livejournal.com/24822.html На внутрішню сам ніяк не виберусь:)
(no subject)
13/1/12 21:10 (UTC)і пам’ятник гг, не здивуюсь, якщо в народі й’го якось по смішному називають (:
(no subject)
13/1/12 21:15 (UTC)(no subject)
14/1/12 07:14 (UTC)Цікава розповідь, особливо про грабарів)
(no subject)
14/1/12 07:43 (UTC)(no subject)
14/1/12 12:44 (UTC)(no subject)
14/1/12 12:53 (UTC)(no subject)
14/1/12 12:54 (UTC)(no subject)
14/1/12 13:37 (UTC)(no subject)
14/1/12 14:13 (UTC)(no subject)
17/1/12 17:58 (UTC)(no subject)
17/1/12 18:28 (UTC)(no subject)
14/1/12 16:44 (UTC)Можна два питання:
Чому в Черкасах мало таких будівель? Через те, що під час війни знищено, чи є ще причини?
Чому на карті міста вулиці Леніна, Фрунзе? Невже такі назви досі залишилися?
(no subject)
14/1/12 17:25 (UTC)Щодо назв вулиць - то в нас ще є вулиці Луначарського,Енгельса,Крупської,Чекістів,,Калініна і т.п.Багато вулиць названо на честь так званих "освободітєлєй" від німецької окупації-окупантів радянських.Черкаси -це не Львів,на жаль...Не знаю,очевидно мешканцям Черкас подобається жити на вулицях,названих на честь катів та окупантів.У всякому разі коли влада Черкас робить жалюгідні спроби повернути вулицям історичні,чи хоча б дати українські назви-це викликає спротив мешканців цих вулиць.Головний мотив спротиву-А МИ ТАК ЗВИКЛИ!
(no subject)
15/1/12 05:34 (UTC)(no subject)
16/1/12 13:32 (UTC)не виключено, що значну частину сьогоднішніх міщан складають мігранти та їх нащадки.
наприклад, в Миколаєві таких приблизно 65-75%
НМД, саме тому центральна вулиця мого міста ще довго назвиватиметься Радянською, а сусідня з нею - "Карла Лібкнехта", а не Чернігівською.
для таких "нових" людей радянські назви і є Історія, і сприймаються як назви історичні, а перейменування їх на назви 100-річної давнини - як викривлення Історії.
Все це, звісно, IMHO.
(no subject)
16/1/12 15:07 (UTC)(no subject)
17/1/12 14:27 (UTC)тут тебе поправлю. Великим провінційним містом. Другим (після Бердичева) за розміром повітовим центром Київської губернії :)
> Головний мотив спротиву-А МИ ТАК ЗВИКЛИ!
Сам-то кажеш Трьохсвятительська чи Кірова? ;)
> адже коли воюють двоє окупантів,то вони мало задумуються про збереження архітектури окупованої території
у випадку Черкас я би не був таким категоричним. Давай Чіковані все ж згадаємо ;)
(no subject)
17/1/12 14:55 (UTC)Кажу Святотроїцька:)
Щодо Чіковані,то,думаю,це поодинокий випадок.Приємно,звичайно,що будинок вцілів.
А щодо окупантів,то для України й ті й інші є окупантами.Просто червоний окупаційний режим довше проіснував на території України,тому був вже практично "свій".Думаю,що якби німці побули окупантами років з 30,то теж були б своїми.А якби ще змінилось 1-2 покоління,то ті окупанти стали б самими,що не на є своїми.Достатньо згадати історію Холодного Яру.Батьки-холодноярці воювали за не залежну Україну,а їх сини і внуки вже пішли до окупантів України служити червоними командирами.Те ж саме було б з німцями...
(no subject)
17/1/12 14:59 (UTC)Та насправді A la guerre comme a la guerre
Мало хто рахувався з якоюсь там архітектурою.
Німеччину он теж добряче поруйнувало. Інша справа, як до зруйнованого ставилися потім.
І ще інша, як тепер хазяї на своїй землі ставляться до спадщини, так що не будемо кивати на окупантів...
(no subject)
17/1/12 15:01 (UTC)(no subject)
14/1/12 22:59 (UTC)Особливо сподобалось про пістолет та гранату))
Якщо порівняти жовтий новий і білий старий, то мені старий варіант більше сподобався, як для старовинної архітектури. - я теж не признаю пластикових вікон в таких випадках. Будинок, хоч і придбав святковість через колір, але втратив дух старовини. Проте цей куточок міста став приємним. Там хоч залатали дірки в асфальті? Там же проїхати на можна було поруч...
(no subject)
15/1/12 08:37 (UTC)А асфальт - саме хворе місце в Черкасах.Проїхати,звичайно можна,він тут не самий гірший.Але й не такий як повинен бути.Одні латки,які в підсумку дорівнюють ямам...
(no subject)
15/1/12 15:16 (UTC)(no subject)
15/1/12 17:04 (UTC)(no subject)
16/1/12 16:50 (UTC)(no subject)
16/1/12 17:25 (UTC)(no subject)
17/1/12 14:23 (UTC)(no subject)
17/1/12 14:22 (UTC)я те теж звідкись списав. Але знайомі казали, що їх там одружували наприкінці 70-х :) Треба буде перевірити, коли ж РАГС туди переїхав
(no subject)
17/1/12 14:43 (UTC)(no subject)
17/1/12 14:44 (UTC)